Урок английского языка "Зима в России и Великобритании" в 6 классе

Материал из ТолВИКИ
(Различия между версиями)
Перейти к: навигация, поиск
Строка 1: Строка 1:
Составитель:Рубцова Наталья Алексеевна, учитель английского языка МОУ лицея №6
+
Составитель:[[Участник:Наталья Рубцова|Рубцова Наталья Алексеевна]]
  
 
Цели урока:
 
Цели урока:
Строка 5: Строка 5:
 
1 Формировать коммуникативную и информационную компетенции.  
 
1 Формировать коммуникативную и информационную компетенции.  
  
2 Совершенствовать умение учащихся высказываться о зимних  
+
2 Совершенствовать умение учащихся высказываться о зимних климатических условиях России и Великобритании.
  
климатических условиях России и Великобритании.
+
3 Совершенствовать умение использовать в речи лексику и структуры по теме.
  
3 Совершенствовать умение использовать в речи лексику и структуры по
+
4 Систематизировать знания учащихся об особенностях климатических условий России и Великобритании.  
+
теме.
+
4 Систематизировать знания учащихся об особенностях климатических
+
 
+
условий России и Великобритании.  
+
  
 
5 Совершенствовать умение учащихся работать в группе.
 
5 Совершенствовать умение учащихся работать в группе.
Строка 20: Строка 15:
 
6 Воспитывать социокультурное сознание.
 
6 Воспитывать социокультурное сознание.
  
Оборудование урока:
+
Оборудование урока: ПК, проектор, раздаточный материал с индивидуальными и групповыми заданиями на аудирование и грамматику, заготовленные постеры с картинками и планом работы для групп.
 
+
ПК, проектор, раздаточный материал с индивидуальными и групповыми
+
 
+
заданиями на аудирование и грамматику, заготовленные постеры с
+
+
картинками и планом работы для групп.
+
  
Урок проходит в медиа классе.
+
Урок проходит в медиа-классе.
  
 
Тип урока: формирование умений и навыков.
 
Тип урока: формирование умений и навыков.
Строка 40: Строка 29:
 
III Проверка домашнего задания
 
III Проверка домашнего задания
  
IV Чтение текстов с различными установками и контроль понимания
+
IV Чтение текстов с различными установками и контроль понимания прочитанного
  
Прочитанного
+
V Подготовка к пересказу, пересказ по ключевым словам и проверка понимания прослушанного
 
+
V Подготовка к пересказу, пересказ по ключевым словам и проверка
+
+
понимания прослушанного
+
  
 
VI Физкультурная пауза
 
VI Физкультурная пауза
 
  
 
VII Повторение грамматического материала
 
VII Повторение грамматического материала
Строка 64: Строка 48:
  
 
1. Организационный момент (1 мин.)
 
1. Организационный момент (1 мин.)
2.
+
Today we are going to talk about the weather in Russia and in Great Britain. You’ll read  texts,  
+
Today we are going to talk about the weather in Russia and in Great Britain. You’ll read  texts, make notes in the factfiles, then we’ll discuss them. You will use comparison of adjectives in your speech. You will pass 2 tests. And at the end of the lesson you’ll make a project about winter in Togliatty this year. You’ll get marks for the work in groups and tests.
 
+
make notes in the factfiles, then we’ll discuss them. You will use comparison of adjectives in
+
 
+
your speech. You will pass 2 tests. And at the end of the lesson you’ll make a project about
+
 
+
winter in Togliatty this year. You’ll get marks for the work in groups and tests.
+
  
 
II Речевая зарядка. (2 мин.)  
 
II Речевая зарядка. (2 мин.)  
Строка 92: Строка 70:
 
   
 
   
 
2.It’s cloudy, windy and rainy. It’s not snowy
 
2.It’s cloudy, windy and rainy. It’s not snowy
.
+
 
 
3.It’s cool.
 
3.It’s cool.
  
Строка 100: Строка 78:
  
 
6.The temperature is 4 degrees below zero.
 
6.The temperature is 4 degrees below zero.
 
 
 
  
 
III Проверка домашнего задания (2 мин.)
 
III Проверка домашнего задания (2 мин.)
 
 
  
 
Учитель делит учащихся на 2 группы. Каждая группа получает текст для чтения.
 
Учитель делит учащихся на 2 группы. Каждая группа получает текст для чтения.
 
   
 
   
It was your home task to read the texts about winter and translate the words from the glossary
+
It was your home task to read the texts about winter and translate the words from the glossary box. Now we  will work with these texts. This is for your group and this is for yours. (Учитель раздаёт учащимся тексты для чтения.) I will call pupils who read about winter in Russia “Russians”, and those who read about winter in Great Britain will be “Britains”.
+
box. Now we  will work with these texts. This is for your group and this is for yours. (Учитель
+
 
+
раздаёт учащимся тексты для чтения.) I will call pupils who read about winter in Russia
+
 
+
“Russians”, and those who read about winter in Great Britain will be “Britains”.
+
  
 
Работа по цепочке.
 
Работа по цепочке.
Строка 122: Строка 89:
 
Read and translate the words from the glossary box. Work one by one.
 
Read and translate the words from the glossary box. Work one by one.
  
IV Чтение текстов с различными установками и контроль понимания прочитанного.  
+
IV Чтение текстов с различными установками и контроль понимания прочитанного. (9 мин.)
 
+
(9 мин.)
+
  
 
1)Чтение текстов с установкой на общее понимание. Индивидуальная работа учащихся.
 
1)Чтение текстов с установкой на общее понимание. Индивидуальная работа учащихся.
  
Read the text and tick the topics that are mentioned (упомянуты). 2 minutes for you. (См.
+
Read the text and tick the topics that are mentioned (упомянуты). 2 minutes for you. (См. приложение №1)
+
приложение №1)
+
 
+
2) Проверка общего понимания прочитанного.
+
 
+
Which topics were mentioned?
+
 
+
3) Чтение текстов с установкой на детальное понимание. Работа в группах. (См.
+
 
+
приложение №2)
+
 
+
 
+
 
+
 
+
Look at the factfiles. To the left there are topics, which were mentioned in the texts and to the
+
  
right there are empty lines. You should complete them with the words and word combinations
+
2) Проверка общего понимания прочитанного. Which topics were mentioned?
  
from the texts. One of you will write, the others will give ideas. Discuss in groups.
+
3) Чтение текстов с установкой на детальное понимание. Работа в группах. (См. приложение №2)
  
Read again and complete the factfile. 4 minutes for you.
+
Look at the factfiles. To the left there are topics, which were mentioned in the texts and to the right there are empty lines. You should complete them with the words and word combinations from the texts. One of you will write, the others will give ideas. Discuss in groups. Read again and complete the factfile. 4 minutes for you.
  
 
4) Контроль детального понимания прочитанного. Беседа по содержанию текстов (3 мин.)  
 
4) Контроль детального понимания прочитанного. Беседа по содержанию текстов (3 мин.)  
Строка 163: Строка 113:
 
3) What are traditionally popular Russian winter sports?
 
3) What are traditionally popular Russian winter sports?
  
 +
4) What interesting things can you see in winter? Winter in Great Britain.
  
4) What interesting things can you see in winter?
 
  
Winter in Great Britain.
 
  
 
1) What’s the typical weather in winter in Great Britain? Does it often rain?
 
1) What’s the typical weather in winter in Great Britain? Does it often rain?
  
 
2) What are the coldest months? What’s the lowest temperature?
 
2) What are the coldest months? What’s the lowest temperature?
 
  
 
3) What are the popular winter sports for boys and girls?
 
3) What are the popular winter sports for boys and girls?
Строка 177: Строка 125:
 
4) What are the most important winter festivals in Great Britain?
 
4) What are the most important winter festivals in Great Britain?
  
 
+
V Подготовка к пересказу, пересказ по ключевым словам и проверка понимания прослушанного. (6 мин.)
V Подготовка к пересказу, пересказ по ключевым словам и проверка понимания  
+
 
+
прослушанного. (6 мин.)
+
  
 
1) Подготовка к краткому пересказу
 
1) Подготовка к краткому пересказу
Discuss who will say what in your groups to act out your reports. Use your factfiles. 2 minutes to
 
 
get ready.
 
 
2) Доклад первой группы о зиме в России и выполнение второй группой теста.
 
 
(См. приложение №3)
 
  
“Russians” will begin with the report. While listening you “Britains” will do a test. Read the
+
Discuss who will say what in your groups to act out your reports. Use your factfiles. 2 minutes to get ready.
  
statements and decide if they are true or false. Then you will change your parts. You have 2
+
2) Доклад первой группы о зиме в России и выполнение второй группой теста.(См. приложение №3)
  
minutes to do the task.
+
“Russians” will begin with the report. While listening you “Britains” will do a test. Read the statements and decide if they are true or false. Then you will change your parts. You have 2 minutes to do the task.
  
 
3) Доклад второй группы о зиме в Великобритании и выполнение первой группой теста.
 
3) Доклад второй группы о зиме в Великобритании и выполнение первой группой теста.
Строка 205: Строка 143:
 
Are you tired?
 
Are you tired?
  
Close your eyes and listen to me. Imagine. It’s winter. The temperature is 30 degrees below
+
Close your eyes and listen to me. Imagine. It’s winter. The temperature is 30 degrees below zero. The strong wind is blowing. It’s snowing heavily. You are standing along in the street. Are you cold?
 
+
zero. The strong wind is blowing. It’s snowing heavily. You are standing along in the street.
+
 
+
Are you cold?
+
  
 
Open your eyes. Let’s do some exercises to get warm.  (См. приложение №4)
 
Open your eyes. Let’s do some exercises to get warm.  (См. приложение №4)
Строка 217: Строка 151:
 
VII Повторение грамматического материала (2 мин.)
 
VII Повторение грамматического материала (2 мин.)
  
Now you know a lot about winters in these countries. We may compare the peculiarities. To
+
Now you know a lot about winters in these countries. We may compare the peculiarities. To do this you should use comparison of adjectives in your speech. Let’s revise some grammar material in Russian.
 
+
do this you should use comparison of adjectives in your speech. Let’s revise some grammar  
+
 
+
material in Russian.
+
  
 
Вопросы для повторения:
 
Вопросы для повторения:
Строка 227: Строка 157:
 
1) Какие прилагательные мы называем многосложными?
 
1) Какие прилагательные мы называем многосложными?
  
2) Как образуется сравнительная и превосходная степени у одно- и двусложных
+
2) Как образуется сравнительная и превосходная степени у одно- и двусложных прилагательных? Приведи пример.
  
прилагательных? Приведи пример.
+
3) Как образуется сравнительная и превосходная степени у многосложных прилагательных? Приведи пример.
  
3) Как образуется сравнительная и превосходная степени у многосложных
+
VIII Выполнение грамматического теста (5 мин.).  
 
+
4) прилагательных? Приведи пример.
+
 
+
 
+
VIII Выполнение грамматического теста (5 мин.).  
+
  
 
1) Индивидуальная работа учащихся  
 
1) Индивидуальная работа учащихся  
2)
 
Now you are ready to write a test. Change the adjectives into comparative or superlative form.
 
 
You have 3 minutes. (См. приложение №5)
 
 
 
 
  
 +
2) Now you are ready to write a test. Change the adjectives into comparative or superlative form. You have 3 minutes. (См. приложение №5)
  
 
3) Контроль выполненного задания.
 
3) Контроль выполненного задания.
  
 
Let’s check your tests orally and I will collect them.  
 
Let’s check your tests orally and I will collect them.  
 
 
 
  
 
IX Выполнение творческого задания в группах  (4 мин.)  
 
IX Выполнение творческого задания в группах  (4 мин.)  
  
 +
In groups make a poster about winter in your town. Include this information.
  
 +
* Typical winter weather
 +
* Winter sports
 +
* Interesting things you can see
  
 
In groups make a poster about winter in your town. Include this information.
 
 
· Typical winter weather
 
 
· Winter sports
 
 
· Interesting things you can see
 
 
·
 
 
X Доклады групп учащихся  (4 мин.) (См. приложение №6)
 
X Доклады групп учащихся  (4 мин.) (См. приложение №6)
  
Строка 275: Строка 185:
 
1) Подведение итогов урока.  
 
1) Подведение итогов урока.  
  
 
+
We have done a lot today. We have discussed the peculiarities of the weather in two countrieshave written a short test and have made a project. Let’s finish with a tongue twister.
 
+
We have done a lot today. We have discussed the peculiarities of the weather in two  
+
 
+
countrieshave written a short test and have made a project. Let’s finish with a tongue twister.
+
  
 
2) Оценка деятельности учащихся. Выставление отметок за работу в группах.
 
2) Оценка деятельности учащихся. Выставление отметок за работу в группах.

Версия 08:16, 2 ноября 2009

Составитель:Рубцова Наталья Алексеевна

Цели урока:

1 Формировать коммуникативную и информационную компетенции.

2 Совершенствовать умение учащихся высказываться о зимних климатических условиях России и Великобритании.

3 Совершенствовать умение использовать в речи лексику и структуры по теме.

4 Систематизировать знания учащихся об особенностях климатических условий России и Великобритании.

5 Совершенствовать умение учащихся работать в группе.

6 Воспитывать социокультурное сознание.

Оборудование урока: ПК, проектор, раздаточный материал с индивидуальными и групповыми заданиями на аудирование и грамматику, заготовленные постеры с картинками и планом работы для групп.

Урок проходит в медиа-классе.

Тип урока: формирование умений и навыков.

План урока:

I Организационный момент

II Речевая зарядка

III Проверка домашнего задания

IV Чтение текстов с различными установками и контроль понимания прочитанного

V Подготовка к пересказу, пересказ по ключевым словам и проверка понимания прослушанного

VI Физкультурная пауза

VII Повторение грамматического материала

VIII Выполнение грамматического теста

IX Выполнение творческого задания в группах

X Доклады групп учащихся

XI Заключительный этап урока

Ход урока:

1. Организационный момент (1 мин.)

Today we are going to talk about the weather in Russia and in Great Britain. You’ll read texts, make notes in the factfiles, then we’ll discuss them. You will use comparison of adjectives in your speech. You will pass 2 tests. And at the end of the lesson you’ll make a project about winter in Togliatty this year. You’ll get marks for the work in groups and tests.

II Речевая зарядка. (2 мин.)

1.What season is it now?

2.Is it windy/snowy/rainy/cloudy?

3.Is it cold/cool/warm?

4.Is the sun shining brightly?

5.Are there any leaves on the trees?

6.What’s the temperature?

Возможные ответы учащихся:

1.It’s winter.

2.It’s cloudy, windy and rainy. It’s not snowy

3.It’s cool.

4.The sun is not shining.

5.There are no leaves on the trees.

6.The temperature is 4 degrees below zero.

III Проверка домашнего задания (2 мин.)

Учитель делит учащихся на 2 группы. Каждая группа получает текст для чтения.

It was your home task to read the texts about winter and translate the words from the glossary box. Now we will work with these texts. This is for your group and this is for yours. (Учитель раздаёт учащимся тексты для чтения.) I will call pupils who read about winter in Russia “Russians”, and those who read about winter in Great Britain will be “Britains”.

Работа по цепочке.

Read and translate the words from the glossary box. Work one by one.

IV Чтение текстов с различными установками и контроль понимания прочитанного. (9 мин.)

1)Чтение текстов с установкой на общее понимание. Индивидуальная работа учащихся.

Read the text and tick the topics that are mentioned (упомянуты). 2 minutes for you. (См. приложение №1)

2) Проверка общего понимания прочитанного. Which topics were mentioned?

3) Чтение текстов с установкой на детальное понимание. Работа в группах. (См. приложение №2)

Look at the factfiles. To the left there are topics, which were mentioned in the texts and to the right there are empty lines. You should complete them with the words and word combinations from the texts. One of you will write, the others will give ideas. Discuss in groups. Read again and complete the factfile. 4 minutes for you.

4) Контроль детального понимания прочитанного. Беседа по содержанию текстов (3 мин.)

Answer my questions using your factfiles.

Winter in Russia.

1) What’s the typical winter weather in Russia? What does the Russian winter bring?

2) What and where is the lowest temperature in Russia?

3) What are traditionally popular Russian winter sports?

4) What interesting things can you see in winter? Winter in Great Britain.


1) What’s the typical weather in winter in Great Britain? Does it often rain?

2) What are the coldest months? What’s the lowest temperature?

3) What are the popular winter sports for boys and girls?

4) What are the most important winter festivals in Great Britain?

V Подготовка к пересказу, пересказ по ключевым словам и проверка понимания прослушанного. (6 мин.)

1) Подготовка к краткому пересказу

Discuss who will say what in your groups to act out your reports. Use your factfiles. 2 minutes to get ready.

2) Доклад первой группы о зиме в России и выполнение второй группой теста.(См. приложение №3)

“Russians” will begin with the report. While listening you “Britains” will do a test. Read the statements and decide if they are true or false. Then you will change your parts. You have 2 minutes to do the task.

3) Доклад второй группы о зиме в Великобритании и выполнение первой группой теста.

Now “Britains” it’s your turn. “Russians” will do a test. 2 minutes for your work.

VI Физкультурная пауза. (2 мин.)

Are you tired?

Close your eyes and listen to me. Imagine. It’s winter. The temperature is 30 degrees below zero. The strong wind is blowing. It’s snowing heavily. You are standing along in the street. Are you cold?

Open your eyes. Let’s do some exercises to get warm. (См. приложение №4)

Do you feel warmer?

VII Повторение грамматического материала (2 мин.)

Now you know a lot about winters in these countries. We may compare the peculiarities. To do this you should use comparison of adjectives in your speech. Let’s revise some grammar material in Russian.

Вопросы для повторения:

1) Какие прилагательные мы называем многосложными?

2) Как образуется сравнительная и превосходная степени у одно- и двусложных прилагательных? Приведи пример.

3) Как образуется сравнительная и превосходная степени у многосложных прилагательных? Приведи пример.

VIII Выполнение грамматического теста (5 мин.).

1) Индивидуальная работа учащихся

2) Now you are ready to write a test. Change the adjectives into comparative or superlative form. You have 3 minutes. (См. приложение №5)

3) Контроль выполненного задания.

Let’s check your tests orally and I will collect them.

IX Выполнение творческого задания в группах (4 мин.)

In groups make a poster about winter in your town. Include this information.

  • Typical winter weather
  • Winter sports
  • Interesting things you can see

X Доклады групп учащихся (4 мин.) (См. приложение №6)

XI Заключительный этап урока (3 мин.)

1) Подведение итогов урока.

We have done a lot today. We have discussed the peculiarities of the weather in two countrieshave written a short test and have made a project. Let’s finish with a tongue twister.

2) Оценка деятельности учащихся. Выставление отметок за работу в группах.

I’ll check your tests and give you marks later. Now your marks for group work.

3) Домашнее задание.

Get ready for a dictation with the words from Unit 5.

Личные инструменты
наши друзья
http://аудиохрестоматия.рф/